Sepetim EN

COLD PRESS NEDİR?

Bütün Juice'lar eşit yaratılmadı...

Aslına bakarsan bir Juice, bir de Cold Press Juice var.

Nedir bu Cold press dersen, aslında Cold Press (soğuk sıkım), bir malzemenin ısıl işlem uygulamaksızın soğuk olarak şekillendirilmesi yöntemine verilen addır. Bu yöntem günümüzde sebze/meyve suyu sıkımında da kullanılmaktadır ve geleneksel yöntemlerle sıkılan meyve sularına göre çok daha faydalı olduğu ispatlanmıştır.
Cold Press sıkımda, bıçaksız olarak sebze veya meyveleri çiğnemek ve ezmek suretiyle suları elde edilir. Bu çiğneme işleminden dolayı Cold Press makinelere "masticating" de denir. Bu şekilde düşük hızda çiğneme sayesinde herhangi bir ısı veya oksidasyon olmadan yiyeceğin vitamin ve mineral değerlerinin korunmasını sağlar. Bu sistemde meyve ve sebzelerin hücresel yapıları aynen korunur, oksidasyon ve ayrılmayı önlenerek enzimlerin ve besinlerin doğal formlarına yakın bir şekilde kalması sağlanır. Cold Press yöntemi besin kaybını minimuma indirerek doğal tat ve besin değerini korur. Bu şekilde elde edilen suların tadları belirgin ölçüde daha lezzetli ve çok daha faydalıdır.
Geleneksel Katı Meyve Sıkacakları (Centrifugal Juicer) bıçak ile meyveleri keserek ve bu işlem sırasında ısı üreterek meyve ve sebzelerin suyunu sıkar. Burada oluşan ısı ve bıçak darbeleri sebze ve meyvelerinin besin değerlerinin azalmasına yol açar.

Kesim esnasında oksidasyon başlamış olduğundan hemen tüketilse bile besin değeri Cold Press yöntem ile elde edilen sulardan çok daha düşük olacaktır. Bekletildiğinde oksidasyona bağlı renk ve tad değişikliği kolayca gözlemlenebilir.

Cold Press Juicer ile elde edilen sebze/meyve suları hem çok daha besleyici, hem de çok daha lezzetlidir. Sıkım esnasında suya hava karışmadığı için Cold Press sıkılan sular 3-5 güne kadar oksidasyon olmadan tazeliklerini koruyabilirler.

Cold Press makineler günümüzde juicing terapilerde, yani sebze-meyve sularının hastalıkları tedavi amaçlı kullanıldığı yerlerde yüksek vitamin, enzim ve mineral değerleri ve daha uzun tüketim süresi sebebi ile tercih edilmektedirler. (bkz. Gerson Terapi)

Aşağıda bu alanda yapılmış bazı test sonuçlarını görebilirsiniz.
Geleneksel Katı Meyve Sıkacakları ve Cold Press Meyve Sıkacakları arasında yapılan besin testleri sonuçlarına göre Cold Press makineler %42 daha fazla C Vitamini, %60 daha fazla A Vitamini, %35-%50 arası daha fazla su elde edilmesini sağlamaktadır.