Sepetim EN

JUICE TERAPİ NEDİR?

Juice Terapi Nedir?
Juice Terapi sadece meyve ve sebze suları içeren özel bir diyet yoluyla çeşitli hastalıkların tedavi edilmesine yönelik bir yöntemdir. Ayrıca juicing orucu (juice fasting) olarak bilinir. Bu tekrar sağlığa kavuşmak ve vücudu gençleştirmek için en etkili yollardan biridir. Çiğ meyve ve sebze içeren Juicing Terapi sadece saf su içeren oruçlara kıyasla daha etkin temizlik ve çok daha hızlı iyileşme sunar.
Bitki ve meyvelerden elde edilen sular onların tıbbi özelliklerine sahiptir. Belirli sular belirli koşullar için yararlıdır. Belirli tıbbi koşullarda iyileştirici güçlerinin olmasının yanı sıra, çiğ meyve ve sebze sularının, tüm organlar, bezler ve vücudun fonksiyonları üzerinde olağanüstü canlandırıcı ve gençleştirici etkisi vardır.
Nasıl Uygulanır?
Juice Terapi esnasında, önerilen içecek her 2-3 saatte bir içilmedir, bu şekilde günde 5-6 defa içilir. Toksinleri temizlemek adına sabah güne limonlu ılık su içilerek başlanabilir. Buna isteğe bağlı olarak bir çay kaşığı sirke ve küçük bir tutam acı biber eklenebilir.
Alınan juice miktarı başta 250 ml ile başlayabilir sonrasında yavaş yavaş artırılarak (her öğünde 50 ml gibi) 600 ml'lere ulaşabilir.
Juice Terapi herhangi bir yan etkisi olmadan 30 ila 40 gün süreyle devam edilebilir. Hasta terapi sırasında yeterince dinlenebilmelidir.
Çiğ sebze/meyve suları, anında bir temizlik maddesi gibi hareket etmeye başlayacak ve derhal sistemden toksinleri ve zararlı maddeleri atmaya başlayacaktır. Toksin atılımı sırasında genellikle karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, baş ağrısı, ateş, halsizlik, uykusuzluk ve kötü nefes gibi bazı belirtiler olur. Temizleme işleminin bir parçası olan bu reaksiyonlar, ilaç kullanımı ile bastırılmaya çalışılmamalıdır. Vücut tüm toksinleri dışarı attığında bu belirtiler de sona erecek.
Juice Terapi sonrası, normal bir dengeli beslenmeye dönüş kademeli olmalıdır. Başlangıçta, 2 juicing öğünü süt ve meyve ile değiştirilebilir. Sonra yavaş yavaş tüm juicing öğünleri yerini dengeli beslenmeye dayalı öğünlere bırakabilir.
Juice Terapi Faydaları
Juice Terapi'nin iyileştirmeye yönelik faydaları aşağıda sıralanmıştır. Çiğ meyve/sebze suları vitaminler, mineraller, eser elementler, enzimler ve doğal şekerler bakımından son derece zengindir. Onlar bütün vücut fonksiyonlarını normalize eder. Vücudun kendi kendini iyileştirebilmesi, hücre yenilenmesi için gerekli besinleri sağlar ve bu şekilde iyileşme sürecini hızlandırır.
1 )Çiğ meyve/sebze suları hiçbir sindirim işlemi gerektirmeden hızlıca ve neredeyse tüm hayati besinleriyle birlikte doğrudan kan dolaşımına asimile edilir.
2) Çiğ meyve/sebze sularının alkali elementleri son derece zengindir. Vücudun asit baz dengesini düzeltir, vücudu alkali yapar, bu sayede genelde asitik ortamda gelişen hastalıkları önler.
3) Çiğ meyve/sebze suları kolayca emilen ve içlerinde bolca bulunan özellikle kalsiyum, potasyum ve silikon gibi organik minerallerin yardımı ile hücrelerin vaktinden önce yaşlanmasını ve hücrelerde hastalık oluşumunu engeller.
4) Çiğ meyve/sebze suları bazı doğal ilaçlar, bitkisel hormonlar ve antibiyotikler içerir. Örneğin, fasulyede insülin benzeri bir madde bulunmaktadır. Insülin üretmek için pankreas tarafından ihtiyaç duyulan bazı hormonlar salatalık ve soğan suyunda mevcuttur. Taze sarımsak, soğan, turp suyu ve domates antibiyotik maddeler içerir. Bu doğal ilaçlar ilgili konularda tedaviye destek amaçlı olarak alternatif tıpta kullanılmaktadır.
Hangi Alanlarda Juice Terapi Uygulanabilir?
1) Kanseri önlemek ve tedavi amaçlı
2) Mikroplara karşı savaşmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için
3) Detoks ve form korumak için
4) Anti-aging ve uzun yaşam için
5) Anti-stres ve zihinsel rahatlık için
6) Vucut ağrılarını dindirmek için
7) Cilt, saç ve tırnak güzelliği ve sağlığı için
8) Daha güçlü kemikler için
9) Enerji ve canlılık için
10) Sindirim sorunlarını gidermek için

*Juice Terapi şu an alternatif tıp alanında kullanılmaktadır. Ciddi rahatsızlıkları olanların doktor onayı alarak Juice Terapi yapmaları önerilmektedir. Juice Terapi esnasında diğer rutin tedavilerine devam etmeleri gerekebilir.
Özellikle kansere yönelik uygulanan terapilerle ilgili detaylı bilgi için Gerson Terapi yöntemini inceyebilirsiniz.
Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
1) Tüm sular taze olarak tüketilmelidir. Konserve ve dondurulmuş meyve suları kullanılmamalıdır.
2) Tercihen organik yetiştirilen sadece taze olgun meyveler ve sebzeler kullanılmalıdır. Organik olmayan ürünler çok iyi yıkanmalıdır.
3) Sular okside olmayacak şekilde sıkılmalı ve muhafaza edilmeli, mümkün olan en kısa sürede tüketilmelidir.
4) Sulardaki besin kalitesi tedavi sonuçları üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. Sularda eksik ekstraksiyon yapılması halinde, gerekli vitamin, mineral ve enzimler eksik kalacaktır, tedavide beklenen sonuçlar elde edilemeyecektir.
5) Fazla tatlı olan meyve suları 50:50 esasına dayanarak daha az tatlı sularla karıştırılmalı veya sulandırılmalıdır. Bu özellikle, diyabet, hipoglisemi, artrit ve yüksek kan basıncı gibi bazı özel durumlarda önemlidir.
Juice İçerikleri ile İlgili Önemli Notlar
Meyve ve sebzelerin vücutta çalışma şekilleri farklıdır bu sebeple vücutta yarattıkları etkiler de farklıdır. Her meyvenin asidite oranı da aynı değildir. Örneğin armut ve elmanın asidite oranı daha düşük iken portakal ve çileğin daha yüksektir. Aynı zamanda içlerindeki şeker oranları da farklıdır. Karışımları yaparken bu asidite ve şeker oranlarına dikkat etmek gerekir. Her sebze her meyve ile karıştırılamaz. Belirli bir rahatsızlığın tedavisinde uygun sebze/meyve seçimi çok önemlidir. Örneğin, havuç, salatalık, lahana ve diğer sebze suları astım, artrit ve deri hastalıklarında çok değerlidir, ama portakal suları mukus miktarını artırarak bu hastalıkların belirtilerini kötüleştirebilir.
Juice Terapi Kimler İçin Uygun Değildir?
Juice Terapideki meyve/sebze suları az kalori, az yağ ve az protein sağlar. Gebelik ve emzirme sırasında tavsiye edilmez. Pastorize edilmediği için içindeki bakteriler bebeklerde, küçük çocuklarda, yaşlılarda ve zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda zararlı etkiler doğurabilir. Bazı sağlık sorunları sebebi ile belirli meyve/sebze suyu alımının sınırlandırılması gerekebilir. Örneğin, belirli bir meyve veya sebzeye alerjisi olanlar bunu içeren sulardan kaçınmalıdır. Eğer şeker ile ilgili bir sorun varsa, havuç ve pancar gibi sebzelerden yapılan şekerli meyve/sebze sularını kereviz gibi düşük şekerli sebzelerle yapılmış sularla sulandırmak gerekir. Eğer diyabet veya hipoglisemi varsa meyve suları her zaman yemek ile birlikte alınmalıdır.
Juice Terapi Yan Etkileri Nelerdir?
Her ne kadar juice terapinin yan etkisi bulunmasa da, diyabet gibi bazı tıbbi durumlar, bazı meyve sularının aşırı alımı ile ağırlaşabilir. Reçeteli ilaç kullanımı esnasında alınan greyfurt suyu da kötü etkileşim oluşturabilir. Kronik sağlık sorunları veya devam eden bir tedavisi olanlar Juice Terapi yapmadan önce bunu doktorlarıyla kontrol etmelidir. Alerjik reaksiyona sebep olan bir meyve/sebze suyu ise iyileştirme gücünden faydalanılmasını engelleyeceği gibi oldukça rahatsız da edebilir. Alerji yapan besinleri içeren juice'lardan kaçınılmasında fayda vardır.
Juice Terapi'nin Hemen Bırakılmasını Gerektiren Durumlar
Juice takviyeli bir beslenme modeli bir ömür boyu sürebilir. Tedavi amaçlı olmayan bir orucu 2 hafta ile sınırlı tutmakta ve sonrasında dengeli bir besin diyetine geçmekte fayda var. Gereğinden uzun süren oruçlar dengeli beslenmeden alacağınız besinlerin eksikliğine yol açabilir, sağlıktan ziyade zarar verebilir. Tedavi amaçlı terapilerde doktor kontrolünde ek besin takviyeleri ile oruç süreleri uzatılabilir.Kaynak: Nature Cures, Nat H Hawes SNHS Dip (Advanced and Sports nutrition)
www.naturecures.co.uk